Dnes je pondelok, 29.november 2021, meniny má: Vratko
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

5 menej známych hradov na Slovensku, ktoré by ste mali navštíviť túto jeseň

október 15, 2021 - 07:00
Jeseň vie byť na Slovensku čarovná. Skúsme teraz zabudnúť na Bojnice či Devín. Nemusíme chodiť ďaleko, aby sme objavili skryté autentické miesta, ktoré nám pomôžu resetovať našu myseľ. Ponúkame vám typy hradov, kde sa vám to zaručene podarí.
Foto: 
shutterstock.com

Modrý Kameň 

Banskobystrický kraj ponúka svojim návštevníkom mnoho krásnych miest a hradov. Jedným z nich je aj kultúrne stredisko hradu Modrý Kameň z 13. storočia. Hrad sa nachádza v okrese Veľký Krtíš a ponúka bohatý program pre deti aj dospelých. Okrem stálych expozícií sa tu pravidelne uskutočňujú zaujímavé podujatia a nájdeme tu taktiež Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. 

Hrad Bzovík 

Pevnosť ležiaca južne od Krupiny je ideálnym miestom na nedeľný odpočinok. V okolí uvidíte len malebnú prírodu a pocítite dávnu históriu pevnosti, ktorej vznik vyvolalo turecké nebezpečenstvo. Skutočnosť, že najstaršie časti hradieb pochádzajú až z 12. storočia, zaraďuje tento hrad k veľmi cenným pamiatkam. Ak vám však ticho prírody a histórie na odpočinok nestačí, môžete ho navštíviť v lete, kedy je hrad centrom rozmanitých festivalov či koncertov. 

Hrad Lednica 

Je taktiež jeden z tipov na víkendový výlet neďaleko Púchova. Zrúcanina hradu v Bielych Karpatoch s bohatou históriou siahajúcou až do 13. storočia. Hrad akoby vyrastajúci priamo z masívnej skaly bol v minulosti typickým zbojníckym hniezdom. Ak ste milovníkom historických pamiatok, tento hrad vás určite očarí. Verejnosti je však sprístupnený len sezónne, od apríla do konca októbra. 

Lietava 

Svojou rozlohou patrí k najväčším hradom na Slovensku. Ale málokto z nás už o ňom počul. Pritom navštíviť ho rozhodne stojí za to. Nájdeme ho južne od Žiliny a podľa legendy sú jeho trojité hradby nedobytné. Ich prítomnosť vám rozprúdi fantáziu a prenesie vás do dávnych minulostí. Ideálny tip na výlet s deťmi, ktoré si v rámci hradnej expozície prídu určite na svoje. 

Brekov 

Málokde pocítite jesennú atmosféru tak ako v prírode. Zrúcaniny hradu Brekov ležiace juhozápadne od Humenného,  sú tou správnou voľbou na voľnočasovú prechádzku. Poskytnú vám očarujúci pohľad na Vihorlatské vrchy. Ak vám to nebude stačiť,  pohľad na zrúcaninu z vtáčej perspektívy vám zaručí  vyhliadka pod vrcholom Krivoštianky.  

- - Inzercia - -